Teacher resources and professional development across the curriculum

Teacher professional development and classroom resources across the curriculum

Monthly Update sign up
Mailing List signup
Search
MENU
Learning Math Home
Data Session 10, Grades 6-8: Solutions
 
Session 10 Session 10 6-8 Part A Part B Part C Part D Homework
 
Glossary
Data Site Map
Session 10 Materials:
Notes
Solutions
 

A B C D

Video

Solutions for Session 10, Part B

See solutions for Problems: B1 | B2 | B3 | B4 | B5


Problem B1

Answers will vary. Two questions that involve qualitative (categorical) data that could be displayed with bar graphs and might interest students are, "What is your favorite type of music?" and "What is your favorite musical group?" Two questions involving quantitative (numerical) data that could be displayed on line plots are, "How many hours do you spend per week in chat rooms?" and "How much money do you spend on CDs each month?"

<< back to Problem B1


 

Problem B2

One such question might be, "What is the relationship between grade point average and the number of hours a student studies?" A scatter plot would be an appropriate way to display this data.

<< back to Problem B2


 

Problem B3

 

A response based on the mode might be to make the prices of all nine bags exactly $1.38. Another response based on the mode is to price four bags at $1.38 and the others at $1.30, $1.32, $1.36, $1.37, and $1.50. The reasoning is to place more bags at $1.38 than at any other price.

 

A response that is based on the median is to make three bags cost $1.38 and the others cost $1.30, $1.30, $1.35, $1.40, $1.47, and $1.49. The reasoning is to put some bags at $1.38 and then to place an equal number of bags at prices lower and higher than $1.38. Here, three bags cost more than $1.38 and three bags cost less than $1.38.

 

A response that is based on the mean is to make the bags cost $1.38, $1.37, $1.39, $1.36, $1.40, $1.35, $1.41, $1.34, and $1.42. Since there's an odd number of bags, the reasoning is to place one bag at $1.38 and then add and subtract the same amount to create new prices. Here, 1 cent was subtracted from $1.38 to get $1.37, then 1 cent was added to $1.38 to get $1.39, and so on.

<< back to Problem B3


 

Problem B4

a. 

Median

b. 

Mode

c. 

Mean

d. 

Mode or median

e. 

Mean

<< back to Problem B4


 

Problem B5

Answers will vary. You may want to use the suggestions for action research to assess your own students' understanding of average. How would they respond to the potato-chip task?

<< back to Problem B5

 

Learning Math Home | Data Home | Register | Glossary | Map | ©

Session 10, Grades 6-8: Index | Notes | Solutions | Video

Home | Catalog | About Us | Search | Contact Us | Site Map

  • Follow The Annenberg Learner on Facebook

© Annenberg Foundation 2013. All rights reserved. Privacy Policy